fbpx

İç Mimar ile İç Mekan Dekoratör Arasındaki Fark

İç Mimar ile İç Mekan Dekoratör Arasındaki Fark

İç Mimar ile İç Mekan Dekoratör Arasındaki Fark

İç mimar ile iç mekan dekoratör arasındaki fark merak edilen konulardan biri haline geldi. Günümüzde İç Mimarlık ve Dekoratörlük meslekleri toplumsal yapılaşmanın, şehirleşmenin giderek artması ile önemli ve ilgi çekici bir hal aldı. Mimarlık günümüzde alt dallarını serbest bırakmış, derinleşmiş ve detaylara kök salmıştır. Ortaya çıkan anlamca eski ama uygulamada yeni terimler türemiş olmakla birlikte kavram kargaşaları oluşmuştur. Birbiri ile en çok karıştırılan kavramlar mimarlık alt dalları olan; iç mimari ve iç dekorasyon terimleridir. Genel kavram kargaşası bu mesleklerin görev ve sorumluluklarının nerede başlayıp nerede sona erdiğidir.

 

İç Mimar Nedir?

İç mimar, bir yapının iç alanının tasarımını, insan ölçeğinde, insanı etkileyen tüm faktörleri göz önüne alarak; malzeme, detay, elektriksel altyapı, tesisat, aydınlatma, havalandırma, ergonomi, mekanın fonksiyonu ve mekandaki sirkülasyon alanlarında tasarlayan kişidir. İç mimar tasarım sürecinden itibaren, projenin tamamlanmasına, son dokunuşlara kadar geçen süreci tasarlayan, takip eden ve yöneten kişidir.

İç Mekan Dekoratör Nedir?

Dekoratör, bir yapının oluşumunda başından beri projeyi takip etmezler, tasarımında, çiziminde ve detay çözümlemelerinde yer almazlar. Dekorasyon ile uğraşan kişiler, zemin, duvar malzemesi, mobilya seçimi, mekanda sergilenecek olan sanat eserlerinin seçimi gibi konular ile ilgilenirler. Tüm dekoratör ve iç mimarlar, işlerini başarılı bir şekilde tamamlamak için iç tasarım sanatını kavramış olmaları gerekmektedir.

 

İç Mimar ile İç Mekan Dekoratör Arasındaki Fark

Dekoratörlerin iç mimarlardan farklı olarak iç mekanların teknik altyapıları konusunda bilgi sahibi olmaları beklenmez. Dekoratörler yapısal anlamda tamamlanmış yaşam mekanlarının kişiye özel hale getirilmesi, düzenlemesinin yapılması veya süsleme hizmeti gibi kişilerin özel zevklerine yönelik işlerde görev alırlar. Sorumlulukları, yapılar tamamlandıktan sonra başlamaktadır. Oysa iç mimarlar proje gruplarında yer almak suretiyle, mekanların oluşum aşamasında görev yaparlar. Bazı iç mimarların dekorasyon hizmeti verdiği bilinir. Ancak dekoratörlük tarih ve sanat bilgisi gibi konularda hakimiyet gerektiren, genel kültür seviyesinin ön planda olduğu, deneyim, tecrübe, çok yönlülük ve insan doğasını iyi tanımayı gerektiren farklı bir meslektir.

 

ART B Mimarlık bünyesinde farklı sektörlere hitap eden bütünsel çözümler sunan seçenekleri, kendi sektörünüze göre kişiselleştirmek için yeni nesil mimari çözümler sunmaktadır. Mimari Animasyon, Uygulama ve İnşaat, Konsept Tasarım ve daha fazlası için projelerimize göz atabilirsiniz.

 Şimdi Ara
WhatsApp
Projeler
Bul