fbpx

Mağaza Dekorasyon Önerileri

Mağaza Dekorasyon Önerileri

Mağaza Dekorasyon Önerileri

Mağaza dekorasyon ve tasarımının özgün ve kaliteli olduğu mekanlarda insanların daha fazla zaman geçirdiklerini biliyor muydunuz?

Mağazacılık ve perakende sektöründeki rekabetin gün geçtikçe arttığı bir ortamda, müşteriyi cezbetmek, doğru ürünü hedef kitle ile buluşturmak ve satış grafiklerinin yükselmesi elbette ki bu konudaki başlıca önceliklerden sadece birkaç tanesi.

  • Mağaza tasarımlarının en önemli ve kritik verisi hedef kitleyi belirlemektir.  Yapılan tasarımlar sergileme amaçlı değil, satış amaçlı mekanlar olduğu için, hedef kitlenin davranış biçimi, alışkanlıkları, beklentileri belirlenmeli be bu veriler mekân bileşenleri ile harmanlanarak tasarım kararları oluşturulmalıdır. Mağaza tasarımlarının en önemli ve kritik verisidir.
  • Farklı, yaratıcı ve dikkat çeken vitrin tasarımları, müşteri algısını cezbetmekte kilit rol oynar. Bu alan, müşteriler ile ilk ilişkinin kurulmasına yarayan ve mağazanın mesajını ziyaretçilere ileten, mağaza tasarımlarındaki en önemli mimari unsurdur.
  • Artık tüketiciler yoğun günlük tempolarından dolayı alışverişlerini de telaş içerisinde ve mümkün olduğunca hızlı yapma eğilimindeler. Bu sebeple mağaza tasarımları, müşterilerin bu temposunu yavaşlatıp, mekânda daha çok vakit geçirmelerine yönelik düzenlemeler içermelidir.
  • Mağazada yer alan ürünlerin satış grafikleri ve talep oranları belirlenmeli ve bu oranlar doğrultusunda en çok rağbet gören ve çok satan ürünlerin sıralandığı bir iç yol oluşturulmalıdır. Bu yol, mağaza tasarımlarında müşterileri yönlendirerek mağazanın tümüne ulaşmalarını dolayısı ile mekânda fazla zaman geçirmelerini teşvik eder.
  • Hızla artan e-ticaret piyasasındaki satış oranları, perakende ve mağazacılık sektörünü daha güçlü – cesur ve yaratıcı mağaza tasarımlarına yönlendirmektedir. Mimari üslup, renk kullanımı, ışık oyunları, görsel iletişim araçları gibi enstrümanlar bütünsel bir konsept ve birbiri ile uyum içerisinde kullanılmalıdır.
  • Mağaza içi yoğun ve kalabalık teşhir düzenlemelerinin, ürünlerin algılanmasında daha düşük kaliteli oldukları yönünde bir etki bırakır. Bu sebeple müşterilerin nefes alabilecekleri, durup düşünebilecekleri veya kendilerini daha serbest hissedebilecekleri geniş mekanlar, mağaza tasarımlarında hem ürün kalite algısını arttırmakta, hem de kullanıcılara ferah mekanlar yaratmakta etkin rol oynamaktadır.
  • Mağaza tasarımlarında özellikle tercih edilmesi gereken 3 farklı aydınlatma metodu bulunmaktadır.  Bunlar, mekân aydınlatması, dekoratif aydınlatma ve ürün odaklı aydınlatmadır. Farklı nitelik ve özelliklerdeki bu aydınlatma prensiplerinin ölçülü ve oranlı bir kombinasyonu, başarılı aydınlatmanın anahtarıdır.

 

Mağaza Dekorasyonunda zevk ve önceliklerinizi, markanızı yansıtacak modern iç mimari tarz ve öğeleri belirlerken, ARTB Mimarlık ekibi tarafından 3 Boyutlu Görselleştirme ile hazırlanan örnek tasarım ve fikir yazılarından faydalanabilirsiniz. Mağaza, ofis, firma ve evinizin her detayı hakkında ilham verecek iç mimar fikirleri ARTB Projelerine göz atarak bulabilirsiniz.

Mağaza Dekorasyon Fikirleri >>>

 Şimdi Ara
WhatsApp
Projeler
Bul