fbpx

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Mimari tasarım, günlük hayatta karşımıza çıkan yapıların, mekanların, eşyaların, hatta bazen yolların ve yollardaki bitkilerin ağaçların bile belli bir kurala veya güzellik, işlevsellik algısına dayanılarak tasarlanması durumudur.

Mimari tasarım çok geniş bir yelpazesi bulunan alandır. Bina tasarımı bunlara kıyasla daha özneldir. Sadece belirli bir bina tasarım sürecine girer ve sonuç olarak inşa edilir. Mimari tasarım yeri geldiğinde bir mobilya veya bir yapı projesi tasarlamak olurken yeri geldiğinde sokakta kaldırımlarda yer alan bitkilerin ağaçların düzenini, yapısını, şeklini tasarlamak olabilir.

İşlevsellik, uygun bir şekilde çalışma ve faydalı olma niteliği olarak açıklanabilir. Mimari tasarım alanında bunu iki farklı açıdan incelememiz uygun olur. Birincisi teknik fonksiyonellik, ikincisi ise ergonomik fonksiyonellik.

 

Mimari Tasarım Teknik Fonksiyonellik

Mimari tasarımda teknik fonksiyonellik kullanıcının çalışma alanı ve bu alandaki nesneler ile girdiği etkileşimin en verimli ve sağlıklı olma hali olarak özetlenebilen fonksiyonel işlevsellik, en başta mekanın kullanım amaçlarına göre şekillenir. Bunun için kullanıcıların tasarım sürecinin içine dahil edilerek işlevleri belirlenebilir.

Mimari Tasarım Ergonomik Fonksiyonellik

Mimari tasarımda ergonomik fonksiyonellik ergonomi ürün tasarımında, mekan tasarımında, farklı amaçları hedef alan sistemlerin tasarımında (çalışma yeri, sahne, restorant, hastane vs.) insan odaklılığını esas alan bir kavramdır. Yani ergonomiyi kısaca insan odaklı tasarım olarak açıklayabiliriz.

 

ART B Mimarlık bünyesinde farklı sektörlere hitap eden bütünsel çözümler sunan seçenekleri, kendi sektörünüze göre kişiselleştirmek için yeni nesil mimari çözümler sunmaktadır. Mimari AnimasyonUygulama ve İnşaatKonsept Tasarım ve daha fazlası için projelerimize göz atabilirsiniz.

 

 Şimdi Ara
WhatsApp
Projeler
Bul